Wrzesień to bardzo intensywny okres w sportach motorowych w kraju. W tym miesiącu zaplanowane zostały aż dwie rundy Mistrzostw Polski Rallycross. Jedna już za nami, a kolejna – 3 runda – już w najbliższy weekend czyli 26 i 27 września na Autodromie Słomczyn. Sezon jest bardzo krótki więc nie ma czasu na odpoczynek i jazdę na 90%. Rywalizacja od pierwszej rundy jest na 110% co widać po nieustającej akcji na torze. Emocji nie zabraknie bo do 3 rundy zgłosiło się aż 104 zawodników!

Początek sezonu pokazał, że ciężko szukać faworytów po dwóch eliminacjach bowiem stawka jest bardzo wyrównana. Punkty zbiera się również za kwalifikacje, nie tylko finały więc trzeba jechać na pełnych obrotach od pierwszej kwalifikacji. Mistrzostwa Polski Rallycross są cyklem międzynarodowym więc do stawki w 3 rundzie dołączą kierowcy z innych krajów. Swój udział zapowiedział Roman Castoral, tryumfator z 1 rundy MPRC/CEZ w SuperNational. Teraz powalczy o punkty już tylko do Mistrzostw Polski. W tej klasie pojawi się również Snoeys Nick w Fordzie K, Ivo Van den Brandt w Mitsubishi Colt oraz Joel Strackx w Hondzie Civic. Gościnnie wystartuje również Sławomir Wołoch w potężnym BMW M3 V8, którym startuje w Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie zabraknie polskiej szpicy czyli Damiana Litwinowicza (Honda Civic), Łukasza Tyszkiewicza (Opel Astra OPC) i Jakuba Wyszyńskiego (VW Polo). Do czołówki po przerwie od razu powrócił Alan Wiśniewski w Citroenie C2. Długo bez rallycrossu nie wytrzymał również Łukasz Zoll i powraca na tor w BMW. Być może 3 runda wyłoni czarnego konia i będą niespodzianki. Trudno w tak wyrównanej stawce typować pewniaków. To jest właśnie sedno Rallycrossu i klasy SuperNational.

Kolejne rekordy bije klasa Seicento Cup. Do zawodów zgłosiło się 43 kierowców. Zawodnicy tej klasy to gwarancja widowiskowej walki o każdą pozycję. Szymon Jabłoński zrewanżował się za rundę pierwszą. Ale łatwo nie było. Konrad Wróbel jak na razie pewnie prowadzi, ale to dopiero półmetek sezonu. Bartłomiej Mirecki szybko odnalazł się rallycrossie i jest trzeci klasyfikacji. Kilku szybkich kierowców nie dotarło do mety z powodu awarii więc na pewno będą głodni rewanżu w najbliższy weekend. Te same emocje buzują w liderach RWD Cup, którzy po pechowym finale ukończyli zawody na kapciu. Taką szansę od razu wykorzystali rywale i na pewno tanio skóry nie sprzedadzą po zasmakowaniu zwycięstwa. Liderem klasyfikacji pozostał Łukasz Światowski przed Michałem Kidawą i Maciejem Kulą, a Mariusz Szczepański po zwycięstwie w 2 rundzie wyrównał do prowadzących.

Pod nieobecność Bartka Idźkowskiego rywale nadgonili nieco w klasyfikacji SuperCars Light. Mamy nadzieję że Bartosz dołączy do nas i powalczy o obronę tytułu. Sukces na pewno będzie próbował Maciej Manejkowski po zwycięstwie w klasie i 4 miejscu w całej grupie SuperCars. A tutaj W SuperCars ciąg dalszy boju pomiędzy Zbigniewem Staniszewskim, Jakubem Przygońskim i Marcinem Wicikiem. Startujący razem w kwalifikacjach serwują publiczności emocje jak z finału podczas każdego wyścigu.  Nie inaczej będzie podczas 3 rundy.

Doskonałym uzupełnieniem części samochodowej są CrossKarty, które potrafią zagłuszyć i przyćmić nawet SuperCarsy. W trzeciej rundzie zobaczymy 7 śmiałków, którzy zmierzą się na torze i spróbują ujarzmić te zwariowane bolidy. Na poprzednich zawodów przebudzenie zaliczył Adam Bougsiaa, doskonały wynik również odnotował Maciej Laskowski. Na 3 rundzie Robert Mazurkiewicz zaprezentuje nową ewolucję crosskarta. Zobaczymy jak wypadnie w bezpośrednim porównaniu z dotychczasowymi modelami.

Trzecia runda już za kilka dni, zaledwie 2 tygodnie po rundzie drugiej. Więc emocje nie zdążyły opaść, a wola walki będzie jeszcze większa. Można tylko żałować, że sezon składa się zaledwie z 4 rund, z których dwie już za nami. Ale cieszmy się tym co mamy, zawodnicy zaserwują nam wspaniały wyścigowy weekend 26 i 27 września na Autodromie Słomczyn.

Harmonogram zawodów:

Sobota (26.09.2020)

9:00 – 09:50 – Rozgrzewka
10:00- 12:45 – I kwalifikacja
13:00 – 15:45 – II kwalifikacja
16:00 – 18:45 – III kwalifikacja

Niedziela (27.09.2020)

8:30 – 9:20 Rozgrzewka
9:30 – 12:00 IV kwalifikacja
12:00 – 12:30 Oficjalne rozpoczęcie zawodów
12:45 – 14:30 – Półfinały A,B
15:00 – Finały
17:00 – Wręczenie nagród